SC56-21EWA
Manufacturer
Kingbright
Description
Character LED Display Module Red 7-Segment 1 Character Common Cathode 2V 20mA 0.750" H x 0.500" W x 0.315" D (19.05mm x 12.70mm x 8.00mm) 10-DIP (0.600", 15.24mm)
Category
Optoelectronics
Family
LED Character and Numeric Display Modules
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
280
3D Model
Sx56-11x.sldprt
Sx56-11x.pro
Sx56-11x.igs
Sx56-11x.stp
Datasheets
SC56-21EWA
Category
Optoelectronics
Color
Red
Common Pin
Common Cathode
Current - Test
20mA
Digit/Alpha Size
0.56" (14.22mm)
Display Type
7-Segment
Family
Display Modules - LED Character and Numeric
Manufacturer
Kingbright
Millicandela Rating
6.4mcd
Number of Characters
1
Package / Case
10-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging
Tube
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
75mW
Series
Size / Dimension
0.750" H x 0.500" W x 0.315" D (19.05mm x 12.70mm x 8.00mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V