ATMEGA325PV-10MUR
Manufacturer
Atmel
Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-QFN (9x9)
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Microcontrollers Embedded
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
ATMEGA325/3250(P,V)
ATMEGA325(0)(P,PV) Summary
Design Resources
Development Tool Selector
Online Catalog
AVR® ATmega 32KB Flash
PCN Design/Specification
Added Copper Bonding Wire 11/Sep/2014
PCN Other
MSL Update 26/Feb/2014
PCN Packaging
Tape and Reel Label Update 10/Feb/2015
Product Training Modules
picoPower™ Technology
MCU Product Line Introduction
megaAVR Introduction
Software Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Video File
Introducing Atmel Studio 7
Category
Integrated Circuits (ICs)
Connectivity
SPI, UART/USART, USI
Core Processor
AVR
Core Size
8-Bit
Data Converters
A/D 8x10b
EEPROM Size
1K x 8
Family
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer
Atmel
Number of I/O
54
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type
Internal
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size
32KB (16K x 16)
Program Memory Type
FLASH
RAM Size
2K x 8
Series
AVR® ATmega
Speed
10MHz
Supplier Device Package
64-QFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8 V ~ 5.5 V
Popular Parts
ATAVRDRAGON
ATmega128, 168, 32, 48, 8, 88, ATtiny13, 2313, 24, 25, 45, 85 AVR Dragon™ AVR® In-System
ATAVRONEKIT
AVR® Devices AVR® Debugger
ATATMEL-ICE
ARM® and AVR® Devices - In-Circuit Debugger, Emulator, Programmer
ATATMEL-ICE-BASIC
ATATMEL-ICE-PCBA
Related Product
ATMEGA325PV-10MU