ATMEGA649-16MUR
Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-QFN (9x9)
Datasheets
ATMEGA329, 649, 3290, 6490(V) Summary
ATMEGA329, 649, 3290, 6490(V)
Online Catalog
AVR® ATmega 64KB Flash
PCN Design/Specification
Copper Bonding Wire 23/Jul/2014
PCN Other
MSL Update 26/Feb/2014
Connectivity
SPI, UART/USART, USI
Data Converters
A/D 8x10b
EEPROM Size
2K x 8
Number of I/O
53
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size
64KB (32K x 16)
RAM Size
4K x 8
Speed
16MHz
Supplier Device Package
64-QFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7 V ~ 5.5 V
Related Product
ATMEGA649-16MU