ATMEGA8515-16JUR
Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (4K x 16) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59)
Ext. Price
500
Datasheets
ATMEGA8515(L) Summary
ATMEGA8515(L) Complete
Design Resources
Development Tool Selector
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
AVR® ATmega 8KB Flash
PCN Design/Specification
Copper Bonding Wire 06/Nov/2014
Connectivity
EBI/EMI, SPI, UART/USART
EEPROM Size
512 x 8
Number of I/O
35
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size
8KB (4K x 16)
RAM Size
512 x 8
Speed
16MHz
Supplier Device Package
44-PLCC (16.59x16.59)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5 V ~ 5.5 V
MPQ-AVR
Atmel AVR, ATmega, ATtiny, AT90 and ATxmega Devices MPQ Microcontroller Programmer
Related Product
ATMEGA8515-16JU