CY8C21323-24PVXI
Manufacturer
Cypress Semiconductor
Description
M8C PSOC®1 CY8C21xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-SSOP
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Microcontrollers Embedded
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
CY8C21123/223/323
Design Resources
Development Tool Selector
Featured Product
CapSense Sensing Technology
PCN Assembly/Origin
GSMC Manufacture Merger 15/May/2014
Category
Integrated Circuits (ICs)
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Core Processor
M8C
Core Size
8-Bit
Data Converters
A/D 8x8b
EEPROM Size
Family
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer
Cypress Semiconductor Corp
Number of I/O
16
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type
Internal
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Packaging
Tube
Part Status
Active
Peripherals
POR, PWM, WDT
Program Memory Size
4KB (4K x 8)
Program Memory Type
FLASH
RAM Size
256 x 8
Series
PSOC®1 CY8C21xxx
Speed
24MHz
Supplier Device Package
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.4 V ~ 5.25 V