EFM32G222F128-QFP48
Manufacturer
Silicon Labs
Description
ARM® Cortex®-M3 Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7)
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Microcontrollers Embedded
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
EFM32G222
EFM32G Reference Manual
Design Resources
Development Tool Selector
Featured Product
EFM32 Gecko
Internet of Things
Online Catalog
Gecko
Category
Integrated Circuits (ICs)
Connectivity
I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Core Size
32-Bit
Data Converters
A/D 4x12b, D/A 1x12b
EEPROM Size
Family
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer
Silicon Labs
Number of I/O
37
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type
Internal
Package / Case
48-TQFP
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory Size
128KB (128K x 8)
Program Memory Type
FLASH
RAM Size
16K x 8
Series
Gecko
Speed
32MHz
Supplier Device Package
48-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.85 V ~ 3.8 V
Popular Parts
IC-744885
Wurth Inductors - Power Management, Energy Harvesting Evaluation Board
Related Product
EFM32G222F128-QFP48
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48TQFP
EFM32G222F128-QFP48
EFM32G222F128-QFP48T