EFM32G290F128-BGA112
Manufacturer
Silicon Labs
Description
ARM® Cortex®-M3 Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 112-BGA (10x10)
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Microcontrollers Embedded
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
EFM32G290 Datasheet
EFM32G290 Errata
EFM32G Reference Manual
Design Resources
Development Tool Selector
Featured Product
EFM32 Gecko
Internet of Things
Online Catalog
Gecko
Category
Integrated Circuits (ICs)
Connectivity
EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Core Size
32-Bit
Data Converters
A/D 8x12b, D/A 2x12b
EEPROM Size
Family
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer
Silicon Labs
Number of I/O
90
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type
Internal
Package / Case
112-LFBGA
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory Size
128KB (128K x 8)
Program Memory Type
FLASH
RAM Size
16K x 8
Series
Gecko
Speed
32MHz
Supplier Device Package
112-BGA (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.85 V ~ 3.8 V
Popular Parts
IC-744885
Wurth Inductors - Power Management, Energy Harvesting Evaluation Board
Related Product
EFM32G290F128-BGA112
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 112BGA
EFM32G290F128-BGA112
EFM32G290F128-BGA112T