EFM32G842F128-QFP64
Manufacturer
Silicon Labs
Description
ARM® Cortex®-M3 Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10)
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Microcontrollers Embedded
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
EFM32G842
EFM32G Reference Manual
EFM32G842 Errata
Design Resources
Development Tool Selector
Featured Product
Internet of Things
Online Catalog
Gecko
Category
Integrated Circuits (ICs)
Connectivity
I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Core Size
32-Bit
Data Converters
A/D 8x12b, D/A 2x12b
EEPROM Size
Family
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer
Silicon Labs
Number of I/O
53
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type
Internal
Package / Case
64-TQFP
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size
128KB (128K x 8)
Program Memory Type
FLASH
RAM Size
16K x 8
Series
Gecko
Speed
32MHz
Supplier Device Package
64-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.85 V ~ 3.8 V
Popular Parts
IC-744885
Wurth Inductors - Power Management, Energy Harvesting Evaluation Board
Related Product
EFM32G842F128-QFP64
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP
EFM32G842F128-QFP64
EFM32G842F128-QFP64T
ARM® Cortex®-M3 Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-QFN (9x9)