EFM32ZG108F32-QFN24
Manufacturer
Silicon Labs
Description
ARM® Cortex®-M0+ Zero Gecko Microcontroller IC 32-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 24-QFN (5x5)
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Microcontrollers Embedded
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
EFM32ZG108 Datasheet
EFM32ZG Ref Manual
Design Resources
Development Tool Selector
Featured Product
Zero Gecko EFM32ZG Family
Solutions For The Internet Of Things
Internet of Things
Online Catalog
Zero Gecko Series
PCN Design/Specification
PB-1503163 16/Mar/2015
Category
Integrated Circuits (ICs)
Connectivity
EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Core Size
32-Bit
Data Converters
EEPROM Size
Family
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer
Silicon Labs
Number of I/O
17
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type
Internal
Package / Case
24-VQFN Exposed Pad
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Program Memory Size
32KB (32K x 8)
Program Memory Type
FLASH
RAM Size
4K x 8
Series
Zero Gecko
Speed
24MHz
Supplier Device Package
24-QFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.85 V ~ 3.8 V
Related Product
EFM32ZG108F32-QFN24
IC MCU 32BIT 32K FLASH 24QFN
EFM32ZG108F32-QFN24
IC MCU 32BIT 32K FLASH 24QFN
EFM32ZG108F32-QFN24T