BK1608LL331-TV
Manufacturer
Taiyo Yuden
Description
330 Ohm Impedance Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) Surface Mount 200mA 1 Lines 850 mOhm Max DCR -55°C ~ 125°C
Category
Filters
Family
Ferrite Beads and Chips
Datasheets
BK Series Datasheet
BK1608LL331-TVSpec Sheet
PCN Obsolescence/ EOL
MLC Inductor EOL 28/Aug/2015
Product Training Modules
EMC Applications
Category
Filters
Current Rating (Max)
200mA
DC Resistance (DCR) (Max)
850 mOhm
Family
Ferrite Beads and Chips
Filter Type
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Impedance @ Frequency
330 Ohm @ 100MHz
Manufacturer
Taiyo Yuden
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Ratings
AEC-Q200
Series
BK
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Related Product
BK1608LL331-TV
FERRITE BEAD 330 OHM 0603
BK1608LL331-TV
FERRITE BEAD 330 OHM 0603