DMN2004DMK-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
MOSFET 2N-CH 20V 0.54A SOT-26
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
FET Arrays
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
DMN2004DM
Online Catalog
N-Channel Logic Level Gate FETs
PCN Assembly/Origin
Assembly/Test Site Addition 01/Jun/2015
PCN Design/Specification
Bond Wire 3/May/2011
Leadframe Material Update 09/Apr/2014
RoHS Information
RoHS Cert of Compliance
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
540mA
Drain to Source Voltage (Vdss)
20V
FET Feature
Logic Level Gate
FET Type
2 N-Channel (Dual)
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Gate Charge (Qg) @ Vgs
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
150pF @ 16V
Manufacturer
Diodes Incorporated
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
SOT-23-6
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Power - Max
225mW
Rds On (Max) @ Id, Vgs
550 mOhm @ 540mA, 4.5V
Series
Supplier Device Package
SOT-26
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Related Product
DMN2004DMK-7
MOSFET 2N-CH 20V 0.54A SOT-26
DMN2004DMK-7
MOSFET 2N-CH 20V 0.54A SOT-26