BUK9628-100A,118
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
MOSFET N-CH 100V 49A D2PAK
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
49A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
FET Feature
Logic Level Gate
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Gate Charge (Qg) @ Vgs
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
4293pF @ 25V
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power - Max
166W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
27 mOhm @ 25A, 10V
Supplier Device Package
D2PAK
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 1mA
Related Product
BUK9628-100A,118
MOSFET N-CH 100V 49A D2PAK
BUK9628-100A,118
MOSFET N-CH 100V 49A D2PAK