BUK9Y27-40B,115
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
MOSFET N-CH 40V 34A LFPAK
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
34A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
FET Feature
Logic Level Gate
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Gate Charge (Qg) @ Vgs
11nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
959pF @ 25V
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
SC-100, SOT-669, 4-LFPAK
Power - Max
59.4W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24 mOhm @ 15A, 10V
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 1mA
Related Product
BUK9Y27-40B,115
MOSFET N-CH 40V 34A LFPAK
BUK9Y27-40B,115
MOSFET N-CH 40V 34A LFPAK