DMN2005UFG-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
MOSFET N-CH 20V 18.1A POWERDI-8
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
DMN2005UFG
Online Catalog
N-Channel Standard FETs
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
18.1A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
164nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
6495pF @ 10V
Manufacturer
Diodes Incorporated
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
8-PowerWDFN
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power - Max
1.05W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.6 mOhm @ 13.5A, 4.5V
Series
Supplier Device Package
PowerDI3333-8
Vgs(th) (Max) @ Id
1.2V @ 250µA
Related Product
DMN2005UFG-13
DMN2005UFG-13