FDA62N28
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
MOSFET N-CH 280V 62A TO-3P
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Datasheets
FDA62N28
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
62A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
280V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
100nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
4630pF @ 25V
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Power - Max
500W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
51 mOhm @ 31A, 10V
Series
UniFET™
Supplier Device Package
TO-3PN
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA