FDMC86260ET150
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
MOSFET N-CH 150V 5.4A POWER33
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
FDMC86260ET150
Featured Product
Extended Temperature Family of Mid-voltage MOSFETs
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
5.4A (Ta), 25A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
21nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
1330pF @ 75V
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
8-PowerWDFN
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Power - Max
2.8W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
34 mOhm @ 5.4A, 10V
Series
PowerTrench®
Supplier Device Package
8-PQFN (3.3x3.3), Power33
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA