FDMS86150ET100
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
MOSFET N-CH 100V 16A POWER56
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
FDMS86150ET100
Featured Product
Extended Temperature Family of Mid-voltage MOSFETs
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
16A (Ta), 128A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
62nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
4065pF @ 50V
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
8-PowerTDFN
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power - Max
3.3W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.85 mOhm @ 16A, 10V
Series
PowerTrench®
Supplier Device Package
Power56
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA