FDP054N10
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
MOSFET N-CH 100V TO-220AB-3
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
FDP054N10
Online Catalog
N-Channel Standard FETs
PCN Design/Specification
SOA curve 01/Jul/2013
PCN Packaging
Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
120A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
203nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
13280pF @ 25V
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3 Formed Leads
Packaging
Tube
Part Status
Active
Power - Max
263W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.5 mOhm @ 75A, 10V
Series
PowerTrench®
Supplier Device Package
TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA