FDP20AN06A0
Description
MOSFET N-CH 60V 45A TO-220AB
Datasheets
FDB20AN06A0, FDP20AN06A0
TO220B03 Pkg Drawing
PCN Obsolescence/ EOL
Multiple Devices 14/Mar/2011
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
9A (Ta), 45A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
19nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
950pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Part Status
Obsolete
Power - Max
90W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
20 mOhm @ 45A, 10V
Series
PowerTrench®
Supplier Device Package
TO-220AB
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA