FDP24N40
Description
MOSFET N-CH 400V 24A TO-220
Datasheets
FDP24N40, FDPF24N40
TO220B03 Pkg Drawing
Online Catalog
N-Channel Standard FETs
PCN Assembly/Origin
Wafer Fabrication 04/Feb/2013
Additional MFG Site 3/Dec/2015
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
24A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
400V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
60nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
3020pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Max
227W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
175 mOhm @ 12A, 10V
Series
UniFET™
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA