FDP26N40
Description
MOSFET N-CH 400V 26A TO-220
Datasheets
FDP26N40, FDPF26N40
TO220B03 Pkg Drawing
Online Catalog
N-Channel Standard FETs
PCN Assembly/Origin
Wafer Fabrication 04/Feb/2013
Additional MFG Site 3/Dec/2015
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
26A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
400V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
60nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
3185pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Max
265W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
160 mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA