FDP75N08
Description
MOSFET N-CH 75V 75A TO-220
Datasheets
FDP75N08
TO220B03 Pkg Drawing
FDP75N08A
PCN Design/Specification
Specifications 26/June/2007
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
75A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
75V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
104nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
4468pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Part Status
Obsolete
Power - Max
131W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11 mOhm @ 37.5A, 10V
Series
UniFET™
Supplier Device Package
TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA