FDP80N06
Description
MOSFET N-CH 60V 80A TO-220
Datasheets
FDP80N06
TO220B03 Pkg Drawing
Online Catalog
N-Channel Standard FETs
PCN Assembly/Origin
Description Chg 15/Feb/2016
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
80A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
74nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
3190pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Max
176W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA