FDPF041N06BL1
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
MOSFET N-CH 60V 77A TO-220F
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
FDPF041N06BL1
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
77A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
69nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
5690pF @ 30V
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Packaging
Tube
Part Status
Active
Power - Max
44.1W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.1 mOhm @ 77A, 10V
Series
PowerTrench®
Supplier Device Package
TO-220F
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA