FDPF045N10A
Description
MOSFET N-CH 100V 67A TO-220-3
Datasheets
FDPF045N10A
Online Catalog
N-Channel Logic Level Gate FETs
PCN Assembly/Origin
Wafer 6/8 Inch Addition 16/Jun/2014
PCN Packaging
Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
67A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
74nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
5270pF @ 50V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Max
43W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.5 mOhm @ 67A, 10V
Supplier Device Package
TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA