FDPF085N10A
Description
MOSFET N-CH 100V 40A TO-220F
Datasheets
FDPF085N10A
Featured Product
One-Stop Automotive Shop
Online Catalog
N-Channel Logic Level Gate FETs
PCN Assembly/Origin
Wafer 6/8 Inch Addition 16/Jun/2014
PCN Packaging
Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
40A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
2695pF @ 50V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Max
33.3W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.5 mOhm @ 40A, 10V
Supplier Device Package
TO-220F-3
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA