FDPF20N50FT
Description
MOSFET N-CH 500V 20A TO-220F
Datasheets
FDP20N50F, FDPF20N50FT
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
65nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
3390pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Power - Max
38.5W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
260 mOhm @ 10A, 10V
Supplier Device Package
TO-220F
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA