FDPF33N25T
Description
MOSFET N-CH 250V 33A TO-220F
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
FDPF33N25T
Online Catalog
N-Channel Standard FETs
PCN Assembly/Origin
Wafer Fabrication 04/Feb/2013
PCN Packaging
Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Product Training Modules
High Voltage Switches for Power Processing
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
33A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
48nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
2135pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Part Status
Active
Power - Max
37W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
94 mOhm @ 16.5A, 10V
Series
UniFET™
Supplier Device Package
TO-220F
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA