FDPF390N15A
Description
MOSFET N-CH 150V 15A TO-220F
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
FDPF390N15A
PCN Assembly/Origin
Wafer 6/8 Inch Addition 16/Jun/2014
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
15A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
18.6nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
1285pF @ 75V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Part Status
Active
Power - Max
22W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40 mOhm @ 15A, 10V
Series
PowerTrench®
Supplier Device Package
TO-220F-3
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA