FDPF680N10T
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
MOSFET N-CH 100V 12A TO-220F
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
FDPF680N10T
PCN Design/Specification
SOA curve 01/Jul/2013
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
12A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
17nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
1000pF @ 50V
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Packaging
Tube
Part Status
Active
Power - Max
24W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
68 mOhm @ 6A, 10V
Series
PowerTrench®
Supplier Device Package
TO-220F
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA