FQA12N60
Description
MOSFET N-CH 600V 12A TO-3P
Datasheets
FQA12N60
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
12A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
54nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
1900pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Power - Max
240W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
700 mOhm @ 6A, 10V
Supplier Device Package
TO-3P
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA