FQA170N06
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
MOSFET N-CH 60V 170A TO-3P
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
FQA170N06
Online Catalog
N-Channel Standard FETs
PCN Assembly/Origin
Assembly Site Transfer 06/Apr/2015
PCN Design/Specification
Heat Sink Drawing Update 11/Feb/2014
PCN Packaging
Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Product Training Modules
High Voltage Switches for Power Processing
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
170A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
290nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
9350pF @ 25V
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging
Tube
Part Status
Active
Power - Max
375W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.6 mOhm @ 85A, 10V
Series
QFET®
Supplier Device Package
TO-3PN
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA