FQA17P10
Description
MOSFET P-CH 100V 18A TO-3P
Datasheets
FQA17P10
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
18A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
FET Type
MOSFET P-Channel, Metal Oxide
Gate Charge (Qg) @ Vgs
39nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
1100pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Part Status
Obsolete
Power - Max
120W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190 mOhm @ 9A, 10V
Supplier Device Package
TO-3P
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA