FQA33N10L
Description
MOSFET N-CH 100V 36A TO-3P
Datasheets
FQA33N10L
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
36A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
FET Feature
Logic Level Gate
Gate Charge (Qg) @ Vgs
40nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
1630pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Part Status
Obsolete
Power - Max
163W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
52 mOhm @ 18A, 10V
Supplier Device Package
TO-3P
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA