FQA44N10
Description
MOSFET N-CH 100V 48A TO-3P
Datasheets
FQA44N10
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
48A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
62nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
1800pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Power - Max
180W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
39 mOhm @ 24A, 10V
Supplier Device Package
TO-3P
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA