FQA70N15
Description
MOSFET N-CH 150V 70A TO-3P
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
FQA70N15
Online Catalog
N-Channel Standard FETs
PCN Assembly/Origin
Assembly Site Transfer 06/Apr/2015
PCN Design/Specification
Heat Sink Drawing Update 11/Feb/2014
PCN Packaging
Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Product Training Modules
High Voltage Switches for Power Processing
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
70A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
175nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
5400pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Part Status
Active
Power - Max
330W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
28 mOhm @ 35A, 10V
Supplier Device Package
TO-3PN
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA