FQA90N10V2
Description
MOSFET N-CH 100V 105A TO-3P
Datasheets
FQA90N10V2
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
105A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
191nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
6150pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Power - Max
330W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10 mOhm @ 52.5A, 10V
Supplier Device Package
TO-3P
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA