FQAF10N80
Description
MOSFET N-CH 800V 6.7A TO-3PF
Datasheets
FQAF10N80
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
6.7A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
71nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
2700pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
SC-94
Power - Max
113W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.05 Ohm @ 3.35A, 10V
Supplier Device Package
TO-3PF
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA