FQAF22P10
Description
MOSFET P-CH 100V 16.6A TO-3PF
Datasheets
FQAF22P10
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
16.6A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
FET Type
MOSFET P-Channel, Metal Oxide
Gate Charge (Qg) @ Vgs
50nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
1500pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
SC-94
Power - Max
70W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
125 mOhm @ 8.3A, 10V
Supplier Device Package
TO-3PF
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA