FQAF40N25
Description
MOSFET N-CH 250V 24A TO-3PF
Datasheets
FQAF40N25
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
24A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
110nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
4000pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
SC-94
Part Status
Obsolete
Power - Max
108W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
70 mOhm @ 12A, 10V
Supplier Device Package
TO-3PF
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA