FQAF5N90
Description
MOSFET N-CH 900V 4.1A TO-3PF
Datasheets
FQAF5N90
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
4.1A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
900V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
1550pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
SC-94
Power - Max
90W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.3 Ohm @ 2.05A, 10V
Supplier Device Package
TO-3PF
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA