FQAF9P25
Description
MOSFET P-CH 250V 7.1A TO-3P
Datasheets
FQAF9P25
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
7.1A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250V
FET Type
MOSFET P-Channel, Metal Oxide
Gate Charge (Qg) @ Vgs
38nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
1180pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Part Status
Obsolete
Power - Max
70W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
620 mOhm @ 3.55A, 10V
Supplier Device Package
TO-3PF
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA