FQH90N15
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
MOSFET N-CH 150V 90A TO-247
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Datasheets
FQH90N15, FQA90N15
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
90A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
285nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
8700pF @ 25V
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-247-3
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Power - Max
375W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18 mOhm @ 45A, 10V
Series
QFET®
Supplier Device Package
TO-247
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA