FQP10N60C
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
MOSFET N-CH 600V 9.5A TO-220
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Datasheets
FQP10N60C, FQPF10N60C
TO220B03 Pkg Drawing
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
9.5A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
57nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
2040pF @ 25V
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Power - Max
156W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
730 mOhm @ 4.75A, 10V
Series
QFET®
Supplier Device Package
TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA