FQP11N50CF
Description
MOSFET N-CH 500V 11A TO-220
Datasheets
FQP11N50CF, FQPF11N50CF
TO220B03 Pkg Drawing
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
11A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
55nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
2055pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Part Status
Obsolete
Power - Max
195W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
550 mOhm @ 5.5A, 10V
Series
FRFET®
Supplier Device Package
TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA