FQP12N60C
Description
MOSFET N-CH 600V 12A TO-220
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
TO220B03 Pkg Drawing
FQP12N60C
PCN Design/Specification
Passivation Material 14/May/2008
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
12A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
63nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
2290pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Not For New Designs
Power - Max
225W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
650 mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA