FQP12P10
Description
MOSFET P-CH 100V 11.5A TO-220
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
FQP12P10
TO220B03 Pkg Drawing
PCN Assembly/Origin
Additional MFG Site 3/Dec/2015
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
11.5A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
FET Type
MOSFET P-Channel, Metal Oxide
Gate Charge (Qg) @ Vgs
27nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
800pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Part Status
Active
Power - Max
75W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290 mOhm @ 5.75A, 10V
Supplier Device Package
TO-220AB
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA