FQP19N10
Description
MOSFET N-CH 100V 19A TO-220
Datasheets
FQP19N10
TO220B03 Pkg Drawing
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
19A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
25nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
780pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Part Status
Obsolete
Power - Max
75W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100 mOhm @ 9.5A, 10V
Supplier Device Package
TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA