FQP19N10L
Description
MOSFET N-CH 100V 19A TO-220
Datasheets
FQP19N10L
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
19A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
FET Feature
Logic Level Gate
Gate Charge (Qg) @ Vgs
18nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
870pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Max
75W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100 mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA