FQP27N25
Description
MOSFET N-CH 250V 25.5A TO-220
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
FQP27N25
TO220B03 Pkg Drawing
Online Catalog
N-Channel Standard FETs
PCN Packaging
Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Product Training Modules
High Voltage Switches for Power Processing
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
25.5A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
65nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
2450pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Part Status
Active
Power - Max
180W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
110 mOhm @ 12.75A, 10V
Supplier Device Package
TO-220
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA